88342-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Transporttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransporttjänster
BeskrivningStatens maritima och transporthistoriska museer bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling av ramavtal avseende transporter av museiföremål. Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter. Transporter beräknas huvudsakligen ske mellan myndighetens museer och magasiner eller andra verksamhetsplatser runt om i Sverige.
Intern identifierare2.4-2024-122
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningStatens maritima och transporthistoriska museer bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling av ramavtal avseende transporter av museiföremål. Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter. Transporter beräknas huvudsakligen ske mellan museer i Stockholm, Karlskrona och Gävle med närområden. Transporter kommer att ske även från och till myndighetens olika magasin eller andra verksamhetsplatser såsom Arboga, Eskilstuna, Karlskoga och Sigtuna samt till och från externa partners lokaler runt om i Sverige.
Mängd5 000 kilometer
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKrav på tjänsten
BeskrivningBehovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter. Transporter beräknas huvudsakligen ske mellan museer i Stockholm, Karlskrona och Gävle med närområden. Transporter kommer att ske även från och till myndighetens olika magasin eller andra verksamhetsplatser såsom Arboga, Eskilstuna, Karlskoga och Sigtuna samt till och från externa partners lokaler runt om i Sverige.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på leverantören
Beskrivningupphandling av ramavtal avseende transporter av museiföremål. Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter.
Huvudklassificering (cpv): 63710000 Kringtjänster för landtransporter