88359-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollefteå: Matsalstjänster och catering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstjänster
Referensnummer: UH-2016-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Måltider för Skedoms förskola, Hågesta gymnasium, Nipan Skola levereras idag från extern part. Upphandlingen avser således inköp, tillagning och leverans av skollunch och mellanmål samt ansvar för alla erforderliga returer från leveransstället.
Skedomskolan och Hågestaskolan är gymnasieskolor med ett behov av cirka 445 luncher. Skedomsgymnasiet elevers lunchbehov tillgodoses i Nipanskolans matsal. För Nipanskolan som är såväl avdelning. Svalan från Skedoms förskola, förskoleklass, fritidshem och grundskola förutsätts cirka 220 luncher, 90 mellanmål och 65 frukost.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp, 55512000 Drift av matsal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen