88382-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Lås
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås, service, installation och passagesystem
Referensnummer: UH 22-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal för mekaniska lås, ASSA-cliq, passagesystem, kameraövervakning, inbrottslarm, låssystem och dörrstängare/öppnare samt service, montering och reparation av dessa.
Leverantören ska även upprätta låsschema, tillverkning och kopiering av nycklar, reparationer av gamla lås samt tillverkning av låscylindrar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625300 Inbrottslarmssystem, 35125000 Övervakningssystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 44521110 Dörrlås, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna anbud.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med drygt 600 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande myndighet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Omfattning
Beställaren avser att teckna ramavtal för mekaniska lås, ASSA-cliq, passagesystem, kameraövervakning, inbrottslarm, låssystem och dörrstängare/öppnare samt service, montering och reparation av dessa.Leverantören ska även upprätta låsschema, tillverkning och kopiering av nycklar, reparationer av gamla lås samt tillverkning av låscylindrar.Beställaren avser även att köpa sitt behov av låsprodukter hos Leverantören.Leverantören ska kunna projektera, leverera och montera nya låssystem samt kunna utföra utökning eller omläggning av befintliga låssystem.
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet för granskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska Anbudsgivare som är tredjepartcertifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet (hänvisning till hemsidor eller länkar godtas inte som bevis).
I de fall Anbudsgivare inte har ett tredjepartscertifierat kvalitetsledningssystem ska istället kvalitetspolicy och kvalitetsmål bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete/kvalitetsledningssystem.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minst innehålla följande:
a) Resurser och ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete. b) Rutiner för egenkontroll och intern revision. c) Rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder. d) Rutiner för förebyggande åtgärder. e) Rutiner för hantering av reklamationer. f) Rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer. Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran.