88434-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ledningsförnyelse VA Sandviken
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLedningsförnyelse VA Sandviken
BeskrivningDen här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: DIS Tekniska konsulter 28086, VA-TEKNIK Uppdraget omfattar, efter separata beslut av Beställaren, realisering och genomförande av projektet efter färdig projektering och upphandling, fram till godkänd slutbesiktning för överlämning till Beställaren. Beslutspunkter tas fram i framtagandet av en detaljerad projektplan. Uppdraget är uppdelat i två faser, projektering (Fas1) och genomförande (Fas2). Genomförande av Fas2 är avhängt investeringsbeslut efter utförd projektering, kalkylering och upphandling. Fas 2 kommer därför att ropas av som Option.
Intern identifierareSEAB 2025/01
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareLedningsförnyelse VA Sandviken