88447-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Handledning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktivitetsbaserade utredningsplatser Helsingborg, Linköping, Stockholm syd och Värnamo
Referensnummer: Af-2019/0047 3450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80590000 Handledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Aktivitetsbaserade utredningsplatser Helsingborg, Linköping, Stockholm syd och Värnamo.
Syfte: Ge deltagaren större insikt och kännedom om sina resurser och begränsningar relaterade till olika arbetssituationer.
Mål: Utreda färdigheter och begränsningar vid aktivitetsutförande under arbetsliknande former. Arbetsförmedlingen ska, med hjälp av utredningens resultat, kunna göra en samlad bedömning av deltagarens arbetsförutsättningar.
Arbetsförmedlingen kommer att använda utredningens resultat, inklusive eventuella behov av anpassning av uppgifter och/eller arbetsmiljö, i den fortsatta planeringen av deltagarens matchning mot arbete eller andra insatser och program.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Aktivitetsbaserade utredningsplatser Helsingborg, Linköping, Stockholm syd och Värnamo, Af-2019/0047 3450.
Arbetsförmedlingen använder aktivitetsbaserade utredningsplatser om den arbetssökande har behov av kontinuerlig handledning i en arbetssituation, om konsekvenser av den arbetssökandes funktionsnedsättning är svåra att bedöma och/eller om det finns behov av anpassning i den arbetssökandes arbetsuppgifter eller arbetsmiljö.
Syfte och mål
Observera: Leverantören ska inte svara på medicinska frågeställningar eller göra en bedömning av deltagarens arbetsförmåga.
Leveransområden
Arbetsförmedlingens behov av tjänsten avser följande fyra (4) leveransområden:
Helsingborg
Linköping
Stockholm syd
Värnamo