2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresvärdsupphandling polishus i Lund
Beskrivning: Uppdrag i detta projekt består av att: - agera hyresvärd och långsiktigt förvalta polishuset i Lund, - genomföra upphandling av/kontraktera eventuella projektörer, - i samarbete med Polismyndigheten projektera ny-, om- och/eller tillbyggnad, - genomföra en upphandling av/kontraktera byggentreprenör, samt - vara byggherre under entreprenadtiden samt ansvara för samtliga tillstånd inklusive detaljplanefrågor, bygglovshandlingar samt ombesörja process för bygglov. Allt ovanstående ska ske i samråd och nära samarbete med myndigheten.
Intern identifierare: A252.554/2024
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216111 Byggnation av polisstation, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Hyresvärdsupphandling Fastighet för ny, om- eller tillbyggnad för polishus
Intern identifierare: Hyresvärdsupphandling polishus i Lund