Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygtransporter av patienter inkl. sekundär interhospital transport
Referensnummer: RD19/00181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för kompletta transporter av patienter med ambulansflyg (flygplan) inklusive sekundär interhospital transport. Leverantören/vårdgivaren ansvarar för hela transportuppdraget inklusive sekundär interhospital transport till och från köparens angivna vårdplats/vårdavdelning vad gäller flygplan, besättning, transporter mellan ambulansflyg och vårdplats/vårdavdelning och sjukvårdsbemanning för varje transport.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85100000 Hälsovårdstjänster, 85143000 Ambulanstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen