Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Trafikledning och Operativa Tjänster till Kollektiv sjötrafik
Referensnummer: TN 2018-0622 och TN 2018-0890
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63520000 Transportförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikledning och Operativa tjänster är två separata områden som har vissa men begränsade synergier sinsemellan, varför upphandlingen delas upp i två separata anbudsområden som kommer att resultera i två separata avtal. Anbudsgivare kan lämna anbud för ett eller två anbudsområden eller ett kombinatoriskt anbud.
Upphandlingen kommer genomföras med förhandlat förfarande i ett steg, se anbudsinbjudan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 63720000 Stödtjänster för sjötransport, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen