2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trafik 2029 Kungsbacka och Ale
Beskrivning: Detta är en förannons inför kommande upphandling. Trafikstart: 2029-04-01 alt. 2029-06-14 På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla busstrafik med trafikstarter under 2029. Trafiken som planeras upphandlas är linjetrafik och ingår idag i avtalen: - Kungsbacka kommun, inkluderat Kungsbacka tätort, -landsbygd samt Onsala. Årligen är ersättningen i dagens avtal cirka 110 000 000 SEK och omfattningen är cirka 40 bussar och 2 500 000 resor. - Ale kommun. Årligen är ersättningen i dagens avtal cirka 73 000 000 SEK och omfattningen är cirka 25 bussar och 1 700 000 resor. Planerat att ingå i upphandlingen är tätorts- områdes-, regions och landsbygdstrafik, vars främsta syfte är att mata till de större knut- och bytespunkterna inom avtalets upptagningsområde samt att stödja arbetspendling och studieresor och andra målpunkter inom upptagningsområdet. Västtrafik planerar att genomföra en eller två upphandlingar som omfattar trafiken i Kungsbacka och Ale med ett eller flera trafikåtaganden i varje upphandling. Upphandling kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter. Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under våren 2027. Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer. Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förhandlingar om förlängning eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Enligt ovan.