88927-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natronlut
Referensnummer: 0345/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Successiva leveranser av natronlut 50 % i tankbil till Renovas anläggningar i Sävenäs, von Utfallsgatan 29, Sävenäs, 415 05 Göteborg samt natronlut 45 % i tankbil till Renovas anläggning i Fläskebo/Landvetter, Mediavägen 3, 438 91 Landvetter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Natronlut 45 %
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Natronlut 45 % till vår deponi i Fläskebo Beräknad årlig förbrukning är i dagsläget ca. 7 ton (ca 4 600 L) Avrop görs 2 ggr/år.
Natronlut 50 %
Del nr: 2
Natronlut 50 % till vårt avfallskraftvärmeverk (AKV) i Sävenäs, Göteborg Beräknad årlig förbrukning är i dagsläget ca 3.000 ton (ca 2 000 000 L)