8893-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Leverantörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smart datacenterplattform
Referensnummer: 19/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE inbjuder er att lämna anbud i vår upphandling av smart datacenterplattform. Nuvarande datacenterplattform (Hosting och Lagring) täcker inte de behov av serverdrift och lagring av information som RISE möter i sin verksamhet, därför gör vi denna upphandling. Upphandlingen omfattar minst två (2) datacenter för att säkerställa möjlighet till full redundans med replikering för de resurser som kräver det samt ytterligare en hall innehållandes backup/vittne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72500000 Datortjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen