Officiellt namn: Sveriges Television Aktiebolag Postadress: Oxenstiernsgatan 26-34 Ort: Stockholm Postnummer: SE-105 10 Land: Sverige Att: Jonas Lundin E-post:jonas.lundin@svt.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal Konstruktionstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ingående av ramavtal för tillhandahållande av tekniska konsulttjänster inom byggnadskonstruktion i samband med om- och tillbyggnadsprojekt/-entreprenader. Beställarens huvudsakliga fastighetsbestånd består av byggnader uppförda under 1950-1980-talen med genomförda ombyggnader under 1980-1990-talen. Konsulten ska ha goda kunskaper om förekommande typer av konstruktioner för byggnader uppförda under dessa årtionden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.