Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaccinationer av Karolinska Institutets Studenter
Referensnummer: 2-38/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, inbjuder er härmed att lämna anbud avseende vaccinationer av KI:s studenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och omfattning
Enligt beslut av rektor erbjuds alla studerande vid KI:s utbildningsprogram de vaccinationer som behövs med anledning av de särskilda risker som kan föreligga inom respektive utbildning. Uppdraget omfattar information om och vaccinationer mot Hepatit B inkl. tillhörande prover, samt möjlighet för studenter att komplettera sitt grundskydd mot de sjukdomar som ingår i det nationella vaccinationsprogrammet.