89001-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lönehantering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löneadministration
Referensnummer: 2018-01054-2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79211110 Lönehantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget gäller löneadministration och därmed förekommande arbetsuppgifter för moderbolaget Stockholms Hamn AB och dotterbolaget Kapellskärs Hamn AB.
Uppdraget omfattar kollektivavtal med Unionen, Ledarna, SACO och Transportarbetarförbundet, samt ett antal lokala överenskommelser inom Hamn- och Stuveriavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79211110 Lönehantering, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen