Huvudsaklig CPV-kod 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av samverkansentreprenad för ombyggnation av processlinje 7-11 i Käppalaverket. Entreprenaden är den största delen inom Käppalaförbundets projekt K900k. Samverkansmodellen innebär att entreprenören i första fasen deltar i detaljprojekteringen och i nästa fas, efter beställning från beställaren, utför entreprenaden som en utförandeentreprenad. Ombyggnationerna kommer ske i etapper. Se beskrivning i ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39350000 Utrustning för avloppsrening, 42996000 Maskiner för avloppsrening, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av samverkansentreprenad för ombyggnation av processlinje 7-11 i Käppalaverket. Entreprenaden är den största delen inom Käppalaförbundets projekt K900k. Samverkansmodellen innebär att entreprenören i första fasen deltar i detaljprojekteringen och i nästa fas, efter beställning från beställaren, utför entreprenaden som en utförandeentreprenad. Ombyggnationerna kommer ske i etapper. Se Ansökningsinbjudan för mer information.