89036-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Maintenance of C-130 Engine and Propeller.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten (swaf) opererar en flotta av 6 C-130 militära flygplan beteckning Med TP84, med sammanlagt 38 propellrar och 37 motorer. Antalet flygplan, motorer, propellrar och flygtimmar/cykler kan ändras under giltighetstiden för avtalet, inklusive optioner, på grund av förändringar inom swaf.
Flygplanet drivs och underhålls i enlighet med de svenska reglerna för militär luftfart (RML). Den behöriga myndigheten är den svenska militära luftfartsmyndigheten (MAA).
Swaf som Operatören är ansvarig för den fortsatta luftvärdigheten enligt RML. Swaf håller RML V-6D CAMO Godkännande Certifikat FSI 064. Operatörerna CAMO har underleverantörer tjänster för FMV för fortsatt luftvärdighet .
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50000000 Reparation och underhåll
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej