89039-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar
Referensnummer: 2-628/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende leverans av färska frukt, s.k. fruktkorgar. Tecknat ramavtal kommer att kunna användas av KI:s samtliga institutioner och enheter, samt stiftelser och andra organisationer med direkt anknytning till KI, i fortsättningen kallade avropare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 03222111 Bananer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
KI har ett avtal avseende färska frukter idag och avtalet går ut i 2022-09-01. Behovet kvarstår.
Omfattning
Upphandlingens syfte är att förse KI:s medarbetare med färsk frukt.KI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör under förutsättning att lämpligt anbud inkommer.Det innebär leverans av frukt till KI:s 22 institutioner samt KI:s bibliotek (KIB) och Universitetsförvaltningen (UF) som är geografiskt placerade i Solna, Flemingsberg, Danderyd och Stockholm (Södersjukhuset).
Varje institution omfattar flera avdelningar och därmed flera leveransadresser.
Anbud ska lämnas för hela upphandlingen.
Tilldelningskriterier
Det anbud som innehåller det lägsta anbuds priset kommer att tilldelas kontraktet.
Priset räknas genom summering av samtliga pris under 5.2. Pris på abonnemang:
5.2a 5.2b + 5.2c = total summa
För det fall två eller flera anbud är likvärdiga (det vill säga lämnat samma totalpris) kommer anbudet att särskiljas genom lottning. Vid lottningsförfarande tillämpas samma principer som gäller för anbudsöppning enligt 12 kap. 10 § LOU.