89052-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning, städning och höghöjdsstädning
Referensnummer: 21/083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fönsterputsning och höghöjdsstädning enligt bilagor samt övrig städning för succesiva avrop under avtalstiden.
Uppdraget omfattar fönsterputsning och höghöjdsstädning samt övrig städning som inte görs av Upphandlande myndighets egen städverksamhet. Övrig städning avropas per timme enligt anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att lämna anbud
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Fönsterputsning, städning och höghöjdsstädning, eftersom Sävsjö kommuns tidigare avtal avseende detsamma löper ut 2022-05-31.
Upphandlingen omfattar fönsterputsning och höghöjdsstädning enligt bilagor samt övrig städning för succesiva avrop under avtalstiden. Avtalets beräknade värde är 3000000 SEK. Planerad avtalsstart är 2022-06-01.
Volym
Ingående objekt för fönsterputsning framgår enligt bilaga 1 Specifikation fönsterputsning per objekt. Frekvens och tidpunkter för utförande av fönsterputsning framgår i punkt 3.1 Fönsterputsning.
Ingående objekt och frekvens av utförande av höghöjdsstädning framgår enligt bilaga 2 Specifikation höghöjdsstädning per objekt.
Omfattningen på uppdrag avseende övrig städning utgörs av att vid Upphandlande myndighets behov och beställning utföra golvvård, grundstädning och/eller flyttstäd enligt bilaga 3 Specifikation golvvård, bilaga 4 Specifikation grundstädning samt bilaga 5 Specifikation flytt-/inflyttningsstädning.
Upphandlande myndighet kan inte garantera några volymer på uppdrag.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Takvolym
Upphandlingens takvolym är 3 000 000 SEK. När takvolymen uppnås upphör avtalet att gälla.