89054-2019 - ResultatSverige-Bromölla: Underhållsarbeten för avlopp
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högtrycksspolning och slamsugning av aavlopps- och dagvattenledningar
Referensnummer: 2018-112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232410 Underhållsarbeten för avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser högtrycksspolning och slamsugning av avlopps- och dagvattenledningar. Skåne Blekinge Vattentjänst AB (SBVT) avser teckna ramavtal för två (2) år med möjlighet till förlängning i ett (1) plus ett (1) år. Ramavtalet omfattar hela SBVT:s verksamhetsområde, d.v.s. ägarkommunernas geografiska områden (Bromölla, Olofströms, Osby och Östra Göinge kommun). SBVT har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer. Tilldelning av kontrakt inom ramavtalet kommer att ske genom rangordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90470000 Rensning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen