89056-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabas
Referensnummer: 2021/072611
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmiljöverket har behov av att ha tillgång till rättsinformation för att kunna göra juridiska bedömningar och ställningstaganden.
Upphandlingen är uppdelad i två avtalsområden. Ett för generell rättsdatabas och ett för särskild rättsdatabas med Arbetsmiljöverkets beslut. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud för ett eller två områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde A) Generell rättsdatabas
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktsvärdet beräknas för avtalsområde A, generell rättsdatabas, vara 1 500 000 kronor och för avtalsområde B, särskild rättsdatabas, vara 200 000 kronor. Takvärdet är för avtalsområde A, generell rättsdatabas, 2 000 000 kronor och för avtalsområde B, särskild rättsdatabas, 275 000 kronor.
Arbetsmiljöverket avser att teckna avtal med en leverantör per avtalsområde.
Avtalsperioden beräknas vara från 2022-05-08  till  2024-05-07 med option på max två års förlängning.
Avtalsområde B) Särskild rättsdatabas med Arbetsmiljöverkets beslut
Del nr: 2