Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Sånnaskolan
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nybyggnation av F-6 skola för 710 elever samt en om- och tillbyggnation av ett befintligt tillagningskök och undercentral i anslutande lokaler som den nya byggnaden ska ansluta till. Skolan är idag till största del riven och eleverna är evakuerade till paviljonger i nära anslutning till objektet. Byggnationen kommer att utföras samtidigt som pågående storköksdrift och skolverksamhet sker i intilliggande byggnader. Detta ställer stora krav på utförande, planering och säkerhet. Byggprojektet ska certifieras enligt Miljöbyggnad nivå silver. Arbeten med mark och utemiljö kommer att ske etappvis, då delar av området inte blir tillgängliga förrän den nya skolan är färdigställd. I entreprenaden ingår även uppförandet av en ny skolidrottshall som ansluter med ett gemensamt vindfång till angränsande idrottshallar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen