89078-2018 - ResultatSverige-Vällingby: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Skänninge 2, 4 & 5, totalrenovering fastigheter utvändigt och invändigt
Referensnummer: 17/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnad av tre fastigheter bestående av tio flerbostadshus. Husen är loftgångshus, fem våningar höga och byggda i slutet av 60-talet med garage under gårdsbjälklaget. Renovering ska utföras i lägenheterna, i allmänna utrymmen som källare och garage. Även renovering av tak, fasad, fönster och gårdar ska utföras, inkl. nytt tätskikt på garagebjälklag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen