89277-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Reparation och underhåll av tak
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Takarbeten och Snöskottning Tak.
Referensnummer: FV 2017-000052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261900 Reparation och underhåll av tak
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser felavhjälpande och planerat underhåll av tak samt ombyggnader av tak.
Ramavtalet omfattar även snöskottning av tak.
Ramavtalet är indelat i 2 kategorier:
1 Papptak.
2 Plåt- inkl. tegeltak.
Ramavtal tecknas med en anbudsgivare per kategori vilka uppfyllt samtliga kvalifikationer och lämnat anbud som innehåller lägst pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen