89302-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Verktyg
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror samt trädgårdstillbehör
Referensnummer: KS 2019/0342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44510000 Verktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av järnhandelsvaror samt trädgårdsprodukter i butik samt levererat till angiven plats i Varbergs kommun.
Upphandlingen är uppdelad i följande produktkategorier:
Järnhandelsvaror, tidigare års statistik: ca 3 000 000 SEK per år
Trädgårdsprodukter, tidigare års statistik: ca 500 000 SEK per år
Anbudsgivaren kan lämna anbud på en eller båda produktkategorierna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16160000 Diverse trädgårdsutrustning, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 39224330 Hinkar, 42600000 Verktygsmaskiner, 42642000 Verktygsmaskiner för bearbetning av trä, ben, kork, hårdgummi eller hårdplast, 42670000 Delar och tillbehör till verktygsmaskiner, 42999000 Dammsugare och golvbonare för industriellt bruk, 43830000 Maskinverktyg, 44511500 Handsågar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen