89314-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringar 2022
Referensnummer: UH-2021-372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar försäkringar.
Upphandlingen omfattar kommunförsäkring, motorfordonsförsäkringar, kommunal olycksfallsförsäkring, företagsförsäkringar, tjänstereseförsäkringar, saneringsavtal, skadeförebyggande saneringsavtal, cyberförsäkring, Vd- & Styrelseansvar, kriminalitetsförsäkring, ren förmögenhetsskadeförsäkring LOU/LUF/LOV, miljöansvarsförsäkring, utställnings- & konstförsäkring och båtförsäkring fördelat enligt nedan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kommunförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skellefteå kommun
Kommunförsäkring, kommunal olycksfallsförsäkring, tjänstereseförsäkring, saneringsavtal, skadeförebyggande saneringsavtal, ren förmögenhetsskadeförsäkring LOU/LUF/LOV, miljöansvarsförsäkring, utställnings- & konstförsäkring, cyberförsäkring, kriminalitetförsäkring, båtförsäkring.
Skellefteå kommun samt Skellefteå Industrihus AB och Skellefteå Buss AB
Motorfordonsförsäkringar
Skellefteå Stadshus AB med bolag
Tjänstereseförsäkringar, Vd- & Styrelseansvarsförsäkringar
Skellefteå Industrihus AB
Företagsförsäkring, saneringsavtal
Skellefteå City Airport AB
Företagsförsäkring, saneringsavtal, skadeförebyggande saneringsavtal
Skellefteå Buss AB och Lövångers Trafik AB
Företagsförsäkringar, saneringsavtal
Olycksfallsförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 2
Saneringsavtal - Skellefteå kommun
Del nr: 3
LOU ansvarsförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 4
Fartygs och Båtförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 5
Tjänstereseförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 6
Utställnings- & Konstförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 7
Motorfordonsförsäkring för de organisationer som ingår i omfattningsbilagan - Skellefteå kommun samt tre bolag
Del nr: 8
Kriminalitetsförsäkring - Skellefteå kommun
Del nr: 9
Cyberförsäkring - Skellefteå kommun (Option)
Del nr: 10
VA-försäkring - Skellefteå kommun (Option)
Del nr: 11
VD/Styrelseansvarsförsäkring för de kommunala bolagen - Skellefteå stadshus AB
Del nr: 12
Tjänstereseförsäkring för de kommunala bolagen - Skellefteå stadshus AB
Del nr: 13
Fastighetsförsäkring - Lövånger trafik AB
Del nr: 14
Företagsförsäkring - Skellefteå Buss AB
Del nr: 15
Företagsförsäkring - Science City Skellefteå AB
Del nr: 16
Företagsförsäkring - Skellefteå City Airport AB
Del nr: 17
Saneringsavtal - Skellefteå City Airport AB
Del nr: 18
Företagsförsäkring - Skellefteå Museum AB
Del nr: 19
Företagsförsäkring - Skellefteå Kulturhus AB
Del nr: 20