8933-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – Ramavtal Byggtjänster - El tele data Malmö Airport
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Byggtjänster - El tele data Malmö Airport
BeskrivningKategorin Byggtjänst är ett samlingsnamn för flera olika yrkeskategorier som berör byggområdet. Swedavia kommer att upphandla och teckna ramavtal för våra flygplatser. Kategorin Byggtjänst kommer delas upp på olika upphandlingar (per disciplin och per flygplats). Läs mer i "Information kring ramavtaluppbyggnad för kategorin byggtjänst". Denna upphandling avser Malmö Airport (MMX), El/tele/data. Generella kompetenser: Arbetsledning, administrativ uppdragssamordnare, övrig tjänstemannatid och Bas-P Specifika kompetenser/yrkesarbetare: Installationselektriker LSP Servicemontör LSP Driftsättare/Programmerare Ställverksmontör (HSP/LSP) Servicemontör ställverk (HSP/LSP) Telemontör/Teletekniker/Nätverksinstallatör (Fiber, Tele) För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107013:Lot:1