89368-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferenser och möteslokaler i Karlstad (inom tätorten)
Referensnummer: KS-UH/2021:47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konferens- och möteslokaler i tätorten Karlstad (inklusive Råtorp och Skåre).
En separat upphandling kommer under våren att göras för konferenslokaler som ligger inom Karlstads kommun men utanför tätorten Karlstad.
Konferenslokaler utanför kommungränsen köps genom kommunens upphandlade resebyrå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dagskonferenser heldag under 31 deltagare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
20 miljoner kronor (5 msek/år)
Dagskonferenser Heldag över 30 deltagare
Del nr: 2
Dagskonferenser heldag under 31 deltagare utan förtäring
Del nr: 3
Dagskonferenser Heldag över 30 deltagare utan förtäring
Del nr: 4
Dagskonferenser Halvdag under 31 deltagare
Del nr: 5
Dagskonferenser halvdag över 30 deltagare
Del nr: 6
Dagskonferenser Halvdag under 31 deltagare utan förtäring
Del nr: 7
Dagskonferenser halvdag över 30 deltagare utan förtäring
Del nr: 8
Dagskonferenser timpris under 31 deltagare
Del nr: 9
Dagskonferenser timpris över 30 deltagare
Del nr: 10