89413-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resursanvändningssystem med inbyggt analysverktyg samt tillhörande konsultationstjänst
Referensnummer: HVO-2021-5950
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos
II.1.4.
Kort beskrivning
HVOF önskar upphandla ett verktyg som gör det möjligt att kontinuerligt följa resursanvändningen. Denna ska kunna jämföras mellan stadens olika områden samt med andra kommuner med exempelvis en kostnad per patient kopplat till resursanvändningen. Systemet ska även omfatta ett inbyggt verktyg som analyserar datan samt även en tillhörande konsultationstjänst för bearbetning av data enligt ovan ska upphandlas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen