89426-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbete, Lidköpings kommun
Referensnummer: 2022/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser beläggningsarbeten som utförs i kommunal regi. Såväl underhållsbeläggning som nyproduktion kan bli aktuell. Även objekt som förvaltas av vägföreningar men som ligger inom planlagt område kan bli aktuella. Objekt som upphandlas i särskild ordning och där beläggningsarbete utgör en del omfattas inte. Handläggning genomförs löpande under beläggningssäsongen, maskinläggning enligt för varje säsong fastlagd tidplan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233142 Vägreparationer, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233251 Nybeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen