89448-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Snittblommor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun upphandlar ramavtal omfattande leverans av blommor, snittblommor, krukor, vaser, växter, plantor, för successiva avrop under avtalstiden.
Kommunens syfte med upphandlingen är att tillgodose verksamhetens behov av blommor under avtalstiden.
Ramavtal omfattande leverans av blommor, snittblommor, krukor, vaser, växter, plantor, för successiva avrop under avtalstiden. Ramavtal tecknas med Uppsala kommun samt de kommunala bolagen...
Historisk volym, ca 800 000 kr per år. Köparen lämnar ingen garanti för mängden i ramavtalet.
I denna upphandling kommer köparen att teckna ramavtal med en leverantör där alla villkor är fastställda.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121200 Snittblommor, 03451000 Växter, 39298300 Blomvaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen