89454-2019 - ResultatSverige-Linköping: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Pionjärgatan 28-44
Referensnummer: 270174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra renovering/ombyggnation av flerbostadshus och lokaler inom fastigheten Landstormaren 1 i Linköping.
Projektet omfattar även bl.a. tvättstugor, källarutrymmen, lokaler samt tillhörande mark för bl.a. dräneringsarbeten.
Fastigheten innehåller 65 st. lägenheter med storlekar från 1 RoK till 4 RoK.
Beställaren kommer att evakuera hyresgäster trapphusvis alt. stamvis enligt överenskommelse med entreprenör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fastigheten innehåller 65 st lägenheter med storlekar från 1 RoK till 4 RoK.