89466-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mandolingatan kvarter EF - Nyproduktion hyresrätter
Referensnummer: FBU 2017-0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Kvarter EF som omfattar fyra nya flerbostadshus med 130 st. hyreslägenheter och 2 st. verksamhetslokaler. Kvarter EF omfattar även ett parkeringsgarage i 7 våningar ovan mark med 353 st. parkeringsplatser. Beräknad BTA för bostadsdelen är cirka 10 752 m2 och för parkeringsdelen cirka 12 212 m2.
Beställarens mål med denna upphandling är att tillsammans med blivande entreprenör inspirera till och arbeta för ett effektivare projekt ur tids-, kostnads- och kvalitetsaspekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna anbudsförfrågan avser Kvarter EF som omfattar fyra nya flerbostadshus med 130 st. hyreslägenheter och 2 st. verksamhetslokaler. Kvarter EF omfattar även ett parkeringsgarage i 7 våningar ovan mark med 353 st parkeringsplatser. Beräknad BTA för bostadsdelen är cirka 10 752 m2 och för parkeringsdelen cirka 12 212 m2.