89469-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gislaved: Industrimaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pumpar till VA-verk
Referensnummer: 21-105-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbud gällande inköp, service och reparation av pumpar.
Gislaveds kommun avser att teckna rangordnat avtal med tre anbudsgivare.
VA-avdelningen har i dagsläget ca 70 olika anläggningar av olika storlek och komplexitet. Anläggningarna är spridda över hela kommunen, där de största anläggningarna är placerade i Gislaved och Smålandsstenar.
Upphandlingen omfattar arbetstimmar som ska utföras på plats vid kommunens anläggning, men kan även innebära viss tillverkning och reparationer i anbudsgivares verkstad samt inköp av pumpar och komponenter för senare montage vid kommunens anläggningar. Anbudsgivare ska ha kompetens för att välja rätt pump till rätt applikation och förväntas vara ett stöd för beställaren vid val av pump. Anbudsgivare ska ha all erforderlig kunskap för att dimensionera pumpar efter media, flödeskrav, tryck- och sugförluster och övriga önskemål från beställaren. Anbudsgivare ska utföra beräkningar med hänsyn till branschens normer och standarder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42000000 Industrimaskiner, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gislaveds kommun inbjuder att lämna anbud gällande inköp, service och reparation av pumpar.
Avtalet gäller främst kommunens VA-avdelning som har flertalet olika sorters avlopps- och dricksvattenpumpar, placerade på olika platser i kommunen.
För denna upphandling avser Gislaveds kommun teckna rangordnat avtal med tre anbudsgivare.
Gislaveds kommun har ålderstigen pumputrustning och budgeterar att köpa in pumpar och kringrörande tjänster för cirka 2 500 000 SEK per år där 50 % beräknas till nyinköp av pumpar och 50 % till service, reparationer m.m.
Denna information lämnas enbart som information och innebär således ingen garanti för volym av arbete eller inköp.
VA-avdelningen har i dagsläget ca 70 olika anläggningar av olika storlek och komplexitet. VA-anläggningarna är spridda över hela kommunen, där de största anläggningarna är placerade i Gislaved och Smålandsstenar.
Upphandlingen omfattar arbetstimmar som ska utföras på plats vid kommunens anläggning, men kan även innebära viss tillverkning och reparationer i anbudsgivares verkstad samt inköp av pumpar och komponenter för senare montage vid kommunens anläggningar.
Anbudsgivare ska ha kompetens för att välja rätt pump till rätt applikation och förväntas vara ett stöd för beställaren vid val av pump. Anbudsgivare ska ha all erforderlig kunskap för att dimensionera pumpar efter media, flödeskrav, tryck- och sugförluster och övriga önskemål från beställaren. Anbudsgivare ska utföra beräkningar med hänsyn till branschens normer och standarder