89568-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Fiberoptiska kablar för dataöverföring
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kanalisationsmaterial för fiberutbyggnad. Mora, Orsa och Älvdalen MK UH 2016/00078.
Referensnummer: MK UH 2016/00078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora kommuns Inköpscentral inbjuder till anbudsgivning i upphandling av ramavtal avseende kanalisationsmaterial för byggnation av fibernät för ortsammanbindande nät och områdesnät i flertalet byar i Mora, Orsa och Älvdalen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32560000 Fiberoptiska material, 32562000 Optiska fiberkablar, 44164300 Rörmaterial, 44164310 Rör och armatur, 44322000 Kabeltillbehör, 32562100 Fiberoptiska informationskablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är uppdelad i 2 delar, med nedanstående definitioner.
Kanalisation:
— Kabelskyddsrör – 110 mm,
— Standardkanalisation: 16 – 40 mm,
— Tillbehör till rör och standardkanalisation,
— Märkband för fiberkabel,
— Mikrokanalisation – 3 mm till 14 mm,
— Tillbehör till mikrokanalisation,
— Brunnar.
Skåp:
— passiva kopplingsskåp,
— kopplingsskåp för aktiv utrustning.