89605-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse livsmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Livsmedel samt Frukt och grönt SÖS 2022–1326
Referensnummer: SÖS 2022-1326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar Livsmedel samt Frukt och grönt till Södersjukhuset AB:s tillagningskök för patientmåltider, samt personalrestaurang och cateringverksamhet.
Upphandlingen är uppdelad i nedanstående delområden:
• Delområde 1 Livsmedel
• Delområde 2 Frukt och grönt