89632-2021 - ResultatSverige-Visby: Röntgenapparatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenlab till Visby Lasarett
Referensnummer: RS2019/411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Hälso- och Sjukvårdsnämnden upphandlar två konventionella röntgenlabb för att byta ut två befintliga utrustningar. Utrustningarna ska ha prestanda för höga patientflöden vad gäller ergonomi och användas till undersökningar av typen skelett, lungor och buköversikt på stående, gående, liggande och rullstolsburna patienter i alla åldrar.
Beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen