89749-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Chefsutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningspaket "Klart Ledarskap och klart partnerskap"
Referensnummer: UVA-2021-01327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80532000 Chefsutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet är Uppsala Vatten och Avfall AB.
Köparen ska inom de närmsta åren genomföra interna satsningar på verksamhetens personal. En del av satsningen ska vara att alla anställda inom bolaget ska genomföra en gemensam utbildning inom klart ledarskap samt utvecklingsprogrammet klart partnerskap.
Upphandlingen avser att leda fram till ett ramavtal om maximalt fyra år.Uppskattning av behovet är initialt utbildning för ca 30 chefer för klart ledarskap och på sikt involvera samtliga anställda i klart partnerskap.
Avtalet omfattar option om enstaka utbildningsplatser till respektive utbildning samt enstaka konsulttimmar inom upphandlingens område.
Köparen har valt att endast teckna ramavtal med en leverantör eftersom köparen vill utveckla en relation till en ramavtalsleverantör som under avtalstiden får möjlighet att skaffa sig en fördjupad förståelse för köparens behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser ett ramavtal för utbildningsprogram i klart ledarskap för Uppsala vattens chefer samt utbildning av klart partnerskap av verksamhetens medarbetare.
INLEDNING
Uppsala Vatten och Avfall AB är ett helägt dotterbolag inom Uppsala kommun koncernen med ca 300 anställda.
Uppsala Vatten och Avfall AB ska, genom att vara en av de ledande aktörerna i Sverige, ge kommunens hushålloch företag högkvalitativa tjänster inom VA och avfallshantering som ska kännetecknas av:◦ Kvalitet◦ Pålitlighet◦ Effektivt hushållande av resurser
Uppsala Vatten och Avfalls verksamhet omfattas av ett flertal vatten och reningsverk, en moden avfallsanläggning med deponi sam en biogasanläggning som producerar drivmedel till bilar och bussar.
Vidare information om Uppsala Vatten och Avfalls finns på bolagets hemsida www.uppsalavatten.se samt information om Uppsala kommun finns på www.uppsala.se
OMFATTNING
Upphandlingens omfattning har även bestämts med beaktande av 4 kap 14 § LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
Avtalet innehåller inte några utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är helt beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid och antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov. Den volym som ramavtalet maximalt kommer att omfatta uppskattas till 5 500 000 SEK
Frågor om upphandlingsdokumenten ska ställas via funktionen för Frågor och Svar direkt i ärendet i TendSign.
Sista dag för att ställa frågor är 2021-12-05Sista anbudsdag är 2021-12-13 23:59​AvtalstidAvtalets inledande avtalstid är 2 år ("grundavtalsperiod"). Om Uppsala Vatten och Avfall AB inte skriftligen säger upp avtalet till upphörande senast tre (3) månader före grundavtalsperiodens slutdatum så löper avtalstiden på som längst i ytterligare 1+1 år ("optionsavtalsperiod"). Under optionsavtalsperioden så har Uppsala Vatten och Avfall AB rätt att skriftligen säga upp avtal till upphörande med tre (3) månaders uppsägningstid.
Beräknad avtalsstart 2022-01-19
Om avtalsstarten av någon anledning skulle fördröjas förskjuts avtalstiden i motsvarande utsträckning.