89784-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Verktyg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verktyg
Referensnummer: 16/197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44510000 Verktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp verktyg, handmaskiner m.m. för det behov upphandlande myndighet har för löpande köp.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende löpande behov av verktyg såsom manuella handverktyg, mindre batteridrivna handverktyg, elektriska handverktyg och tillbehör till dessa.
Omfattning
Upphandlingen och kommande avtal omfattar endast bärbara verktyg och inte hela leverantörens sortiment.
Jönköpings kommun har en Samordnad varudistribution, nedan kallad SVD. Detta innebär att leveranser från olika Leverantörer levereras till EN adress, en distributionscentral, nedan kallat DC. Beställarens upphandlade Distributör Alwex Transport AB, nedan kallad Distributören, tar emot godset på DC i Jönköping, konsoliderar godset och distribuerar ut det samordnat till slutkunden. Eftersom varorna i detta avtal kommer att levereras via SVD minskar Leverantörens transportarbete avsevärt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42600000 Verktygsmaskiner, 44511000 Handverktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen