Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matdistribution för ordinärt boende
Referensnummer: SN/2018:105-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av kylda matportioner till brukare i deras hem, i Strängnäs kommun.
Leverans av matportion (matdistribution) är en insats enligt Socialtjänstlagen, beviljad den enskilde av socialnämnden i Strängnäs. Leverantören ska verkställa alla beslut om matdistribution.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen