89802-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråstöd.
Referensnummer: 16FMV4824
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV/FM efterfrågar en stödjande resebyrå som bl.a. tillhandahåller:
— Resebyrårättigheter,
— Bokningssystem,
— Backofficesystem,
— Rapportering av statistik och personal tracking (resenärsspårning),
— Fackmässigt stöd,
— Medverkan vid ekonomisk avräkning,
— Extra stöd i produktion, exempelvis vid utbildning, planeringsdagar m.m.
Arbetet med resebokningar i detta uppdrag ska i huvudsak genomföras av Myndigheten (”FMV och/eller FM”). Myndigheten ska dock inte bedriva resebyråverksamhet med egna IATA-och biljetteringsrättigheter utan dessa ska tillhandhållas av kontrakterad leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV tillhandahåller resebyråstöd till FM via en in house reseenhet.