Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala körjournaler
Referensnummer: 21/068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra av digitala körjournaler till fordon i den omfattning som beskrivs i upphandlingsdokumentet.
Syftet med digitala körjournaler är att säkerställa Skatteverkets krav på dokumentation av personalens resor med fordon tillhörande Upphandlande myndighet samt med hjälp av de digitala körjournalerna skapa underlag för service och optimering av fordonsflottan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31711300 Elektroniska system för tidsregistrering, 31711310 System för närvaroregistrering, 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Digitala körjournaler.