89925-2020 - ÄndringSverige-Luleå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensprodukter Region Norrbotten
Referensnummer: 4321-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar 14 olika varukorgar med bland annat Absorberande engångsskydd, tappningskatetrar, kvarliggande katetrar hygienunderlägg, urin- och avföringshjälpmedel, textilier.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör och anbud måste lämnas för hela upphandlingen.
Region Norrbotten efterfrågar även ett förskrivarstöd, lagerhållning samt distribution för förskrivna produkter till patient i ordinärt boende.