89978-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementkonsulter verksamhets- och ledarstöd
Referensnummer: 2020.083 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun bjuder härmed in till att inkomma med ansökan om att delta i upphandlingen av konsulttjänster för verksamhets- och organisationsutveckling, projektledning, ledarskap och medarbetarskap samt handledning socialt arbete.
I
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79420000 Managementtjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun bjuder härmed in till att inkomma med ansökan om att delta i upphandlingen av konsulttjänster för verksamhets- och organisationsutveckling, projektledning, ledarskap och medarbetarskap.
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende managment konsulter och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde samt är en uppskattning. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 4 000 000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 2020-04-15
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 2022-04-14
Objekt och omfattning
Ramavtalet omfattar konsultstöd gällande organisationsutveckling, metodstöd och ledarutveckling.
Organisationsutveckling i samband med det förändrings- och utvecklingsarbete som sker inom ramen för Alingsås kommuns verksamheter.Exempel på uppdrag:
— översyn av organisatoriska strukturer och arbetsprocesser,
— projekt kring förändringsprocesser, kartläggningar och nulägesanalyser,
— process och metodstöd
— processledning i samband med workshops såväl internt som med externa partners mm,
— översyn av roller och befogenheter,
— olika styrmodeller
— utveckla funktioner och se nya funktioner
— organisationens kultur
— hur påverkar beteenden, attityder och värderingar organisationen,
— effektivitetsanalyser
— benchmarking inom kommun, koncern och med andra kommuner/regioner,
— närliggande tjänster
Leverantören utformar och genomför arbetet i nära samarbete med beställaren.
Leverantören förbinder sig att vid genomförandet av uppdragen, använda erforderligt antal personer, med för uppgiften adekvat utbildning, kompetens och erfarenhet.Ledar/ledningsgruppsutveckling:Arbetet ska genomföras i samverkan mellan konsulten och Alingsås personal under de former som beställaren anger. Beställaren kommer att utse kvalitetssäkrare och kontaktpersoner.
Grundläggande för allt samarbete är att det genomsyras av den värdegrund, ledarkriterier och chefspolicy som gäller inom Alingsås kommun
Utgå från en gemensam syn
Genomsyras av ett arbetsgivarperspektiv
Främja rörlighet både inom och över förvaltningsgränser gränser
Genomsyras av ett mångfalds- och likabehandlings perspektiv
Utgå ifrån Kommunens uppdrag, chefspolicy, ledarkriterier och värdegrund
Främja ett utvecklande ledarskap, (UL)
Exempel på uppdrag:
— chefshandledning i grupp
— chefshandledning individuellt
— ledningsgruppsutveckling
— organisations och teamutveckling
Handledning social arbete
— metodstöd/handledning hantering känsliga ärenden
— socialt relaterade frågor så som tex missbruk, våld i nära relationer, hedersfrågor, funktionsnedsättning mm
Avgränsning: Avtalet omfattar inte Ledarutveckling på executive nivå, med vilket vi avser chefer som leder chefer. Avtalet omfattar inte heller konflikthantering, coachning, krishantering - dessa tjänster är upphandlade på annat avtal.