90005-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Byggnadsteknisk rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter.
Referensnummer: FV 2017-000053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster inom följande teknik/anbudsområden:
— Konstruktör/statiker,
— VVS,
— Styr och Övervakning,
— EL/Tele/Data,
— Brand,
— Akustiker.
Uppdrag kan omfatta rådgivning, utredning, projektering samt granskning och kontroll.
Uppdrag kan avse nyproduktion samt ombyggnad/renovering av bostäder och lokaler.
Arbetet bedrivs i projektform. Beställaren avropar under hela avtalsperioden de tekniska konsulttjänster som behövs för respektive projekt. Olika projekt kan genomföras under samma tidsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Konstruktör/statiker
Del nr: Anbudsområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster inom följande teknik/anbudsområden: Konstruktör/statiker. Uppdrag kan omfatta rådgivning, utredning, projektering samt granskning och kontroll.
VVS
Del nr: Anbudsområde 2
71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
Styr & Övervakning
Del nr: Anbudsområde 3
71700000 Övervakning och kontroll, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71314100 Tjänster på elområdet
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster inom följande teknik/anbudsområden: Styr och övervakning. Uppdrag kan omfatta rådgivning, utredning, projektering samt granskning och kontroll.
EL/Tele/Data
Del nr: Anbudsområde 4
71314100 Tjänster på elområdet, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster inom följande teknik/anbudsområden: EL/Tele/Data. Uppdrag kan omfatta rådgivning, utredning, projektering samt granskning och kontroll.
Brand
Del nr: Anbudsområde 5
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster inom följande teknik/anbudsområden: Brand. Uppdrag kan omfatta rådgivning, utredning, projektering samt granskning och kontroll.
Akustiker
Del nr: Anbudsområde 6
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
Beställaren har för avsikt att träffa ett ramavtal med konsulttjänster inom följande teknik/anbudsområden: Akustiker. Uppdrag kan omfatta rådgivning, utredning, projektering samt granskning och kontroll.