90021-2021 - ÄndringSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör
Referensnummer: VF2020-00043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vanligt förekommande förbrukningsartiklar för provtagning.
Kanyl/Kanyl förmonterad/Vakuumrör, Lansett, Provrör för uppsamling av kapillärblod, Provtagningsset, Provtagningspinnare etc etc.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00043 Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar bla följande produktgrupper:50 Kanyl/kanyl förmonterad/vakuumrör 51 Vakuumrör för speciella analyser 52 Vakuumrör koagulation 53 Vaccumrör för EDTA/CSV prov 54 Provrör för uppsamling av kapillärblod
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:20 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2021-05-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2023-04-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.