90027-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Byggtjänster för Polismyndigheten Syd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggtjänster för Polismyndigheten Syd
BeskrivningRamavtalet kommer att användas för att avropa entreprenadarbeten (byggtjänster) för hyresgästsanpassningar innefattande reparationer, om- och tillbyggnadsarbeten och övrig byggverksamhet i Region Syd. Ett enskilt avrop kan omfatta uppdrag till ett värde om högst 30 000 000 SEK.
Intern identifierareA366.227/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216111 Byggnation av polisstation, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelOmråde 1: Kalmar
BeskrivningRamavtalen avser mindre entreprenader, t.ex. utförande av reparations-, service-, underhålls- samt ny-, om- och tillbyggnadsarbeten i beställarens lokaler i respektive geografiskt område.
Intern identifierareOmråde 1: Kalmar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelOmråde 2: Kronoberg
Intern identifierareOmråde 2: Kronoberg
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelOmråde 3: Blekinge
Intern identifierareOmråde 3: Blekinge
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelOmråde 4: Nordöstra Skåne
Intern identifierareOmråde 4: Nordöstra Skåne
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelOmråde 5: Nordvästra Skåne
Intern identifierareOmråde 5: Nordvästra Skåne
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelOmråde 6: Södra Skåne
Intern identifierareOmråde 6: Södra Skåne
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelOmråde 7: Malmö
Intern identifierareOmråde 7: Malmö
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelOmråde 8: Åklagarmyndigheten
BeskrivningRamavtalen avser mindre entreprenader, t.ex. utförande av reparations-, service-, underhålls- samt ny-, om- och tillbyggnadsarbeten i beställarens lokaler.
Intern identifierareOmråde 8: Åklagarmyndigheten
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelOmråde 9: Tullverket
Intern identifierareOmråde 9: Tullverket