90035-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Kuvert, korrespondenskort och brevkort
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster kuvert
Referensnummer: 20/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199200 Kuvert, korrespondenskort och brevkort
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och syfte med upphandlingen
Upphandlingens syfte är att säkerställa myndighetens behov av kuvert. Kuverten ska hålla hög kvalitet. Avtalet ska säkerställa kostnads- och tidseffektivitet avseende beställning och leverans samt enkel och tydlig uppföljning av beställning och leverans.
Upphandlingen omfattar tryckeritjänster för Pensionsmyndighetens behov av kuvert. Värdet av upphandlingen uppskattas till 3 000 000 SEK under fyra år till en omfattning som redovisas i bilaga 1 - Priskorg. Omfattningen är en uppskattning och kan komma att ändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera Pensionsmyndighetens verkliga behov. Upphandlingen omfattar tryck och distribution av kuvert.
Takvolymen för detta ramavtal är satt till 12 000 000 kuvert under avtalsperioden.