90111-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster
Referensnummer: MS 22.024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser ramavtal för arboristtjänster och därtill kommande arbeten inom Eskilstuna kommun. Uppdragen omfattar beskärningar, sektionsfällning, säkerhetsfällningar samt bortforsling m.m. inom parker, tätortsnära skogar och bostadsområden. Konsulterande arborist för exempelvis trädvårdsplaner/trädplaner, trädskyddsplaner, inventeringar och utbildningsinsatser m.m.
Kommunen förvaltar flera grönområden i form av parker och andra offentliga områden. Kommunens uppgift är att bevara och utveckla miljön i kommunen långsiktigt. I denna upphandling efterfrågas specialistkompetens i form av Arborister dvs. trädvårdsspecialister som kan vårda träd.
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB har behov av tjänsterna t.ex. vid schaktarbeten, utbyggnad av exploateringsområden och projektplanering. Uppdragen omfattar beställningar både inom Eskilstuna och Strängnäs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Kommunen förvaltar flera grönområden i form av parker och andra offentliga områden. De offentliga områdena är bl.a. gång- och cykelvägar, fastigheter, idrottsanläggningar, badplatser och naturreservat. Kommunens uppgift är att bevara och utveckla miljön i kommunen långsiktigt. I denna upphandling efterfrågas specialistkompetens i form av Arborister dvs. trädvårdsspecialister som kan vårda träd.