90119-2021 - KonkurrensutsättningSverige-ÄNGELHOLM: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark-och landskapskonsult
Referensnummer: 21/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kombo-ramavtal med rangordning och förnyad konkurrensutsättning för Tekniska konsulttjänster avseende mark-och landskap i enlighet med upphandlingsdokumenten och AUB.22.
Omfattningen i sin helhet framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112723 Utformning av lekplatser, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen