9012-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Vacciner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vacciner 2019
Referensnummer: 18RS5649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33651600 Vacciner
II.1.4.
Kort beskrivning
Regioner och Landsting i Norra regionen; Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbottens och Västerbottens läns landsting upphandlar i samverkan vacciner utanför nationella barnvaccinationsprogrammet som administreras av sjukvårdspersonal inom Norra Regionen.
Rätt att avropa på avtalet har även de vårdgivare inom LOV som Regionerna/landsting har avtal med.
Allmän orientering
Regioner och Landsting i Norra regionen; Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbottens och Västerbottens läns landsting upphandlar i samverkan vacciner utanför nationella barnvaccinationsprogrammet som administreras av sjukvårdspersonal.
Rätt att avropa på avtalet har även de vårdgivare inom LOV som Regionerna har avtal med.
Utförligare beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen